Osmanlı'da Günbaşı Ağaları Ne İş Yapardı? Anlamı Nedir? Ne Demek?

Osmanlı Devleti'nde günbaşı ağaları ne iş yapardı? Bu soru kim milyoner olmak ister yarışmasında soruldu. Şıklar arasında kanalizasyon tünelleri açma, batan gemileri çıkarma, sokak lambalarını söndürme ve sokak köpeklerini besleme bulunuyordu.

Osmanlı'da Günbaşı Ağaları Ne İş Yapardı? Anlamı Nedir? Ne Demek?
Osmanlı'da Günbaşı Ağaları Ne İş Yapardı? Anlamı Nedir? Ne Demek? Murat Kılıç
Bu içerik 286 kez okundu.
Advert

ATV'nin en çok izlenilen bilgi yarışması kim milyoner olmak ister'de her hafta bir birinden ilginç sorular çıkmaya devam ediyor. Bunlardan bir tanesi de günbaşı ağaları ile alakalıydı. Sorunun orjinal hali "Osmanlı Devleti'nde 'Günbaşı Ağaları' hangi işi yapardı?" şeklindeydi.

Birçok kişi kim milyoner olmak ister yarışmasının 760. bölümünde çıkan günbaşı ağaları sorusunu merak etti. Birçok kişi için bu kelime ilk defa duyulmuş olsa da aslında bu işi yapanlar bizim geçmişizdir, bizim atalarımızdı. O denli yabancılaştık ki artık bu isimleri bilmez, unutur olduk..

Günbaşı Ağaları Ne İş Yapardı?

Soru tam 60 bin tl değerindeydi. Yarışmacı doğru cevabı verdiyse 60 bin tl'yi cebe indirmiş olacaktı. İzleyici bu sorunun cevabını merak ettiğinden ve tabi bu tarz sorularda ATV insanları daha da meraknlandırıp araya reklam koyduğundan dolayı hemen Google'a sormaya başladı.  Şıklar arasında:

A. Batan gemileri çıkarma

B. Kanalizasyon tüneli açma

C. Sokak köpeklerini besleme

D. Sokak lambalarını söndürme

yer alıyordu. Bu sorunun cevabı A şıkkı batan gemileri çıkarma olmalıydı. Konuyla alakalı yorumlarınızı paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Mil milyoner olmak ister her hafta ilginç sorularla yayınlanmaya devam edecek...

Kim Milyoner Olmak ister
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X